Otevření nově restaurované Malé jídelny na zámku v Litomyšli

Návštěvníci Státního zámku Litomyšl mají od soboty 9. 9. 2017 po sedmi letech opět šanci nahlédnout do dlouho nepřístupné tzv. Malé jídelny.

Malá jídelna je jednou z místností, které byly vážně poškozeny havárií vody na jaře roku 2010. Po náročném vysoušení, sanacích dřevokazných hub a restaurátorských pracích se pokoj v letošním roce opět podařilo zpřístupnit návštěvníkům zámku.

Sál sloužil za hraběcích majitelů zámku k uctění hostů, nebo slavnostním příležitostem při malém počtu zúčastněných. To bývalo na venkovském sídle zcela běžné, protože ani nejbohatší měšťané, či duchovní nebyli rovni urozenému panstvu. V účetních záznamech je dochováno, že nebyli zváni k oficiálním jídlům, nebo třeba k hazardu s panstvem.

V pokojích ve spojovacím křídle jsou nádherné dochované výmalby Dominika Dvořáka z konce 18. století, a štukové stropy Maxmiliána Kaňky. Toto křídlo ukrývá pod povrchem svých stěn také řadu starších výmaleb z doby mezi dvěma velkými požáry 1635 a 1775. Malá jídelna je vybavena nábytkem ze světlého dřeva z 1. třetiny 19. století, ve stylu biedermeier. Patří k málu nábytku, který skutečně používali Waldstein Wartenbergové a je původní litomyšlský. V místnosti je k vidění také jeden z nejvzácnějších koberců na zámku – typ „bidžár“, který pochází z Turecka, nebo sada západočeského porcelánu z 30. let 19. století.

Malá jídelna je součástí klasických prohlídek zámku – trasy Reprezentačními sály a divadlem i prodloužené trasy Celým zámkem.