Prohlídky upravené pro děti

V letních měsících je třeba se koupat a hrát si venku, ale přece jenom je fajn hrady a zámky úplně neminout. V červenci a v srpnu od úterý do pátku vždy v 11 a ve 14 hodin lze zakoupit prohlídku s názvem Letní pozastavení. Za cca 25-30 minutové prohlídky projdou 11 reprezentačními sály zámku. - Pro třídy dětí z mateřských škol je od dubna do května připravena Prohlídka s paní Kajetánou. Ta ukáže dětem nejen reprezentativní pokoje 1. patra zámku s výkladem odpovídajícím jejich věku, ale dozvědí se také zajímavé informace z každodenního života aristokratické rodiny okolo roku 1830, pobývající na venkovském sídle. Prohlídky s paní Kajetánou jsou určeny pouze skupinám dětí z mateřských škol, které si prohlídku předem objednají.

Letní pozastavení

Pro všechny návštěvníky, kteří nemají k návštěvě mnoho času, ale je jim líto litomyšlský zámek jen minout, nebo pro rodiny s menšími dětmi, připravil zámek v Litomyšli v červenci a v srpnu speciální zkrácené prohlídky Letní pozastavení.

Začínají vždy v 11 a ve 14 hodin. Cena za zkrácené prohlídky Letní pozastavení je 90,- Kč pro dospělé, studenty, děti i seniory. Jsou upraveny tak, aby bavily především děti, které se mohou ptát na vše, co je zajímá. Také se dozvědí základní fakta o zámku a o životě jeho historických obyvatel. Součástí prohlídky není z časových důvodů návštěva historického divadla.

Prohlídky s paní Kajetánou

Kajetána z Fünfkirchenu, paní Jiřího Kristiána z Valdštejn-Vartemberku, provede děti speciální prohlídkou zaměřenou na každodenní dění na zámku. Prohlídka s paní Kajetánou ukáže dětem nejen reprezentativní pokoje 1. patra zámku s výkladem odpovídajícím jejich věku, ale dozvědí se také zajímavé informace z každodenního života aristokratické rodiny okolo roku 1830, pobývající na venkovském sídle. Zapojeny jsou tak do povídání o dobovém cestování, vzniku rodinných portrétů, dobové výuce dětí, stolování, oblíbených jídlech či hrách, atp.

Prohlídku je nutné předem objednat, konají se v ranních hodinách od dubna do června. Cena za dítě je 40,- Kč, pedagogický dozor (v max. počtu 3 pedagogů) doprovází skupinu dětí zdarma. Max. počet dětí ve skupině je 30.