Zámek Litomyšl získal Křišťálový špendlík

Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Pardubického kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Litomyšl. Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří také Kunětická hora.

Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. Letos byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023.

„Ocenění si nesmírně vážíme zejména v situaci, kdy zámek prochází velkou rekonstrukcí, při níž není snadné zachovat návštěvnický provoz. O to víc máme v Národním památkovém ústavu (NPÚ) radost, že se nám to daří i za pomoci sousedních institucí a města," říká Petr Weiss, kastelán zámku Litomyšl, který převzal křišťálovou cenu. 

Mezi nejlépe hodnocené hrady a zámky v kraji patří vedle zámku Litomyšl dále hrad Kunětická hora a zámek Nové Hrady. 

„Ocenění v rámci Křišťálového špendlíku si velice vážíme, protože je to ocenění přímo od našich návštěvníků. Vnímáme jej jako výsledek naší péče o hrad. Je pro nás také motivací posouvat se neustále vpřed, rozšiřovat služby, udržovat areál čistý, upravený, a v rámci možností se věnovat každému jednotlivci, který hrad navštíví," říká Miloš Jiroušek, kastelán hradu Kunětická hora, který převzal diplom za zvláštní ocenění.

Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio KLIMCHI.

Křišťálový špendlík na závěr prázdninové sezóny postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka. Kompletní seznam oceněných hradů a zámků ze všech krajů bude znám na přelomu srpna a září 2023 a zveřejněn bude také na www.kristalovyspendlik.cz.

 

Čerpáno z: www.kristalovyspendlik.cz.